Jak negocjować zmianę warunków spłacanej pożyczki?

Jak negocjować zmianę warunków spłacanej pożyczki?

Choć pożyczki pozabankowe dla firm mają opinię instrumentów elastycznych, również w ich przypadku mogą pojawiać się problemy z terminowymi spłatami rat. Kłopoty z płynnością finansową mogą dotknąć każdego przedsiębiorcę, ponieważ kryzysy często powstają w otoczeniu biznesowym niezależnym od przemyślanych decyzji. Co zrobić, gdy spłata zaciągniętego zobowiązania staje się trudna lub niemożliwa? Odpowiedź jest prosta – należy możliwie szybko reagować i renegocjować jego warunki, gdyż „chowanie głowy w piasek” pogorszy naszą pozycję i krótkim czasie dojdzie do windykacji.

Wydłużenie okresu spłaty pożyczki

Aby miesięczna rata pożyczki dla firm była niższa, niż zostało to zapisane w umowie, instytucje pożyczkowe zwykle godzą się na wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Przykładowo: pożyczka wzięta na 24-miesięczne raty może zostać renegocjowana do 30 lub 36 miesięcy, co wpłynie na obniżenie raty pożyczkowej. Warto jednak przeprowadzić symulacje kilku wariantów, by wybrać ten najkorzystniejszy. Może się bowiem okazać, że rozłożenie zobowiązania na 3 lata będzie skutkować na tyle wysokimi odsetkami, że lepszy okaże się wariant 30-miesięczny.

Zawieszenie spłaty rat

negocjowanie pożyczkiPrzedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej może również wnioskować o czasowe zawieszenie obowiązku spłaty rat. Tego rodzaju rozwiązania znajdują się w ofercie wielu instytucji bankowych i pozabankowych, choć czasem nie są wprost wymienione w umowie. Pożyczkodawcy decydują się na różne warianty: część z nich zawiesza całą ratę, inni jedynie część kapitałową lub odsetkową. Maksymalny czas wakacji pożyczkowych wynosi zwykle 6 miesięcy.

Pożyczka konsolidacyjna – sposób na niższą ratę

Innym sposobem obniżenia raty pożyczki jest konsolidacja, czyli połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno. Z punktu widzenia kredytobiorcy to wygodna opcja, ponieważ zamiast wielu pożyczek spłaca się tylko jedną, w dodatku z możliwością negocjacji warunków finansowych. Również przy produktach konsolidacyjnych instytucje udzielające finansowania proponują pożyczkobiorcom wydłużony okres spłaty. W tym przypadku istnieje także możliwość elastycznego dopasowania wysokości raty do możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Kiedy negocjować ratę pożyczki dla firmy?

Utrata płynności finansowej rozpoczyna nerwowe wyliczenia i „cięcia” kosztów. To właściwy moment na negocjacje, dzięki którym rata pożyczki dla firm może ulec obniżeniu. Wielu przedsiębiorców rezygnuje z takich działań, z góry skazując je na niepowodzenie. Jak się okazuje – niesłusznie, ponieważ również z punktu widzenia pożyczkodawcy korzystniejsze jest to, by klient spłacał zobowiązanie – nawet dłużej i w obniżonych ratach – niż by całkowicie odstąpił od regulowania należności. Dlatego należy reagować możliwie szybko i rozmawiać z pożyczkodawcą, aby nie doszło do podjęcia czynności windykacyjnych. Wówczas bowiem zwykle obie strony są już nastawione do siebie negatywnie i może skończyć się egzekucją komorniczą lub upadłością.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00