Czy inwestowanie w weksle inwestycyjne jest bezpieczne?

14 lipca 2020by manager@artefakt

Czy inwestowanie w weksle inwestycyjne jest bezpieczne?

Niskie oprocentowanie lokat bankowych i chęć pomnażania kapitału skłania inwestorów do poszukiwania alternatywnych źródeł zarobku. Ważnej jednak, aby były one jednocześnie bezpieczne. Coraz więcej osób dysponujących kapitałem interesuje się produktami finansowymi oferowanymi przez firmy prywatne, czego przykładem jest rosnąca popularność weksli inwestycyjnych. Co trzeba wiedzieć o tego rodzaju instrumentach, ile można na nich zarobić i czy to bezpieczna forma lokowania pieniędzy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czym są weksle inwestycyjne?

Lokowanie kapitału w tzw. weksle inwestycyjne to stosunkowo nowy sposób pomnażania dochodów. Na czym polega cała operacja? Punktem wyjścia jest utworzenie przedsiębiorstwa (najczęściej w formie spółki) zbierającego kapitał od inwestorów prywatnych. W zamian za gotówkę przekazaną do spółki inwestor otrzymuje weksel. Następnie z pieniędzy pozyskanych od osób dysponujących kapitałem tworzy się fundusz, który następnie jest inwestowany najczęściej w instrumenty finansowe, np. w pożyczki. Zazwyczaj zabezpieczeniem tych pożyczek są nieruchomości należące do podmiotów zaciągających zobowiązanie w takim funduszu. Inwestorzy, którzy wsparli utworzenie takiego funduszu, otrzymują jednak zabezpieczenie w postaci weksla wystawionego przez spółkę, w którą zainwestowali swój kapitał.

Należy zauważyć, że nie ma bezpośredniego przełożenia zabezpieczenia osobistego (jakim jest weksel wystawiony przez spółkę), na  zabezpieczenie rzeczowe (hipoteki, przewłaszczenia lub zastawy), jakie otrzymuje spółka od swoich pożyczkobiorców. Co za tym idzie, prywatny inwestor ma zabezpieczone swoje środki jedynie wówczas, gdy spółka jest wypłacalna. Niestety, jak pokazały afery z AmberGold i GetBack, nie zawsze majątek spółki wystarcza na spłatę inwestorów.

czy warto inwestować w weksle inwestycyjneNależy mieć również świadomość, że weksle inwestycyjne wystawiane przez prywatne podmioty nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oczywiście bez ryzyka nie ma dużych zysków, ale przestrzegamy przed inwestowaniem w takie weksle, gdyż można stracić swoje oszczędności. Ostrzeżenie dotyczące tego rodzaju inwestycji wydał również Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, z którym można zapoznać się na stronie: https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Weksle_inwestycyjne%20_uswiadom_sobie_zagrozenia.pdf. Inwestowanie w weksle wiąże się z większym ryzykiem i niepewnością niż sięganie po fundusze inwestycyjne proponowane przez banki.

Ponadto należy zwrócić uwagę, iż z dużym prawdopodobieństwem firma, która proponuje weksle inwestycyjne, może działać nielegalnie, gdyż już przyjmowanie wkładów i gromadzenie środków pieniężnych w celu obarczania ich ryzykiem jest czynnością zarezerwowaną tylko dla banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych. Zgodnie z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 10 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 5.

 

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00