O czym musisz pamiętać biorąc kredyt na firmę?

12 lipca 2019by manager@artefakt

O czym musisz pamiętać biorąc kredyt na firmę?

W sytuacji nagłego załamania kondycji finansowej firmy, naturalnym krokiem jest poszukiwanie dodatkowych środków, które można uzyskać poprzez usługi kredytowe lub pożyczkowe. Przedsiębiorcy rozważający zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu dla firm często mierzą się z licznymi wątpliwościami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa tego typu rozwiązań, a także różnic między propozycjami instytucji prywatnych i banków. Różnorodność ofert sprawia, że każdy właściciel przedsiębiorstwa może otrzymać oczekiwane wsparcie – zarówno osoby zainteresowane kredytem dla nowych firm, jak i właściciele biznesów o ustabilizowanej pozycji na rynku mają do wyboru szereg narzędzi finansowych. Czym jednak warto się kierować podczas wybierania najlepszej opcji?

Pożyczka a kredyt na firmę – podstawowe różnice

Przede wszystkim każda osoba chcąca uzyskać dodatkowe środki musi zdecydować, w jakiej instytucji będzie starać się o wsparcie – w banku czy w prywatnym przedsiębiorstwie. Kredyt dla firm może być udzielony wyłącznie przez banki, natomiast pożyczki mogą być oferowane również przez instytucje prywatne. Warto pamiętać, że otrzymanie kredytu zwykle jest trudniejsze, a cała procedura może być czasochłonna. W jej trakcie bank zazwyczaj wymaga od klientów dostarczenia szczegółowych informacji i dokumentów pomagających w ocenie zdolności kredytowej. Jednocześnie kredyt na firmę uchodzi za usługę bezpieczniejszą niż pożyczka.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują, że w ich sytuacji kredyt gotówkowy dla firm jest mniej korzystny niż rozwiązania dostępne w sektorze pozabankowym, powinni starannie wybrać instytucję pożyczkową. Należy brać pod uwagę wyłącznie zaufanych partnerów, zapewniających przejrzyste zasady współpracy i mogących pochwalić się długą obecnością na rynku. O uczciwości firmy świadczy też wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Kredyt gotówkowy dla firm zabezpieczone hipoteką

weź kredyt dla firmZabezpieczeniem zarówno pożyczki, jak i kredytu dla firm może być nieruchomość, w tym zwłaszcza: dom, mieszkanie, lokal użytkowy, działka budowlana, działka rolna. Środki mogą zostać przyznane przez bank albo prywatne przedsiębiorstwo finansowe w oparciu o prawo własności, prawo spółdzielcze własnościowe bądź użytkowanie wieczyste. Konsekwencją zaciągnięcia tego typu pożyczki lub kredytu na firmę jest wpisanie hipoteki do działu IV księgi wieczystej, dzięki czemu wierzyciel hipoteczny może dochodzić swoich roszczeń z zachowaniem pierwszeństwa przed innymi wierzycielami.

Warto pamiętać, że pożyczka lub kredyt na firmę pod hipotekę nie przesądzają o tym, że danej nieruchomości nie można sprzedać, co jest częstą obawą osób rozważających różne oferty kredytowe i pożyczkowe. Kupujący nabywa w takiej sytuacji lokal bądź grunt wraz z hipoteką, natomiast jej wykreślenie jest możliwe wyłącznie po uregulowaniu wszystkich należności. Co ważne, zgoda na zamknięcie hipoteki może być wydana tylko przez wierzyciela i musi zostać opatrzona odpowiednimi potwierdzeniami notarialnymi.

Kredyt dla firm bez zaświadczeń o dochodach oraz historii w BIK

Wielu przedsiębiorców obawia się, że ze względu na swoją niekorzystną historię kredytową nie otrzyma wsparcia w banku. Procedura poprzedzająca przyznanie środków przez banki charakteryzuje się drobiazgowością, a zweryfikowanie stanu dochodów oraz sprawdzenie zapisów w Biurze Informacji Kredytowej to jej kluczowe punkty. Kredyt dla firm bez zaświadczeń o poprzednich zobowiązaniach i aktualnych dochodach jest więc w większości przypadków niemożliwy do uzyskania. Budzące wątpliwości zapisy w BIK często stanowią dla analityków kredytowych podstawę do wydania decyzji odmownej. Podobnej wagi argumentem są zbyt niskie albo nieregularne dochody, co może mieć duże znaczenie szczególnie dla osób starających się o kredyt dla nowych firm.

Jednak w przeciwieństwie do kredytu dla firm bez zaświadczeń, pożyczki bez BIK i informacji o dochodach pozostają w zasięgu każdego przedsiębiorcy. Prywatne firmy finansowe mogą zaproponować swoim klientom mniej restrykcyjne warunki przyznawania środków. W związku z tym niekorzystne zapisy w BIK czy nieregularne dochody nie muszą przesądzić o odrzuceniu wniosku o pożyczkę, zwłaszcza jeśli obecną sytuację biznesu można określić jako stabilną lub dobrze rokującą na przyszłość. Jeśli więc kredyt gotówkowy dla firm okaże się niemożliwy do otrzymania, warto rozważyć oferty z sektora pozabankowego. Przedsiębiorstwa prywatne mogą przyznać pożyczkę na podstawie indywidualnej sytuacji klienta i są w tej kwestii bardziej elastyczne niż banki.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00