Na czym polega kredyt konsolidacyjny dla firm? Plusy i minusy finansowania

Na czym polega kredyt konsolidacyjny dla firm?

Właściciele przedsiębiorstw, które wskutek różnego rodzaju czynników rynkowo-ekonomicznych utraciły płynność finansową, często decydują się na zaciągnięcie kredytów lub pożyczek. Dodatkowa gotówka zazwyczaj pozwala rozwiązać problemy z finansami, jednak czasami sytuacja zostaje jedynie złagodzona, co wymusza na właścicielach biznesów poszukiwanie innych rozwiązań. Kolejne kłopoty w przedsiębiorstwie mogą więc pociągnąć za sobą nowe zobowiązania wobec banków bądź prywatnych firm pożyczkowych. Co prawda otrzymane środki doraźnie pomagają zażegnać nieoczekiwane sytuacje kryzysowe, lecz wciąż nawarstwiające się zobowiązania same w sobie stanowią poważne obciążenie. W takim przypadku warto zastanowić się nad pożyczką lub kredytem konsolidacyjnym dla firm.

Usługi konsolidacyjne można znaleźć zarówno w ofertach banków, jak i instytucji prywatnych. Charakter usługi pozostaje jednak taki sam. Kredyt konsolidacyjny dla firm zadłużonych polega na połączeniu zobowiązań, które zostały zaciągnięte w związku z prowadzoną działalnością. Dzięki konsolidacji konieczność spłaty kilku rat zostaje zastąpiona obowiązkiem regulowania wyłącznie jednej raty. Dla wielu przedsiębiorców istotną kwestię stanowi fakt, że miesięczne obciążenie wynikające ze zobowiązania łączonego jest niższe niż suma dotychczasowych przelewów na poczet wszystkich zadłużeń.

Inną okolicznością, która może skłonić do rozważenia zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dla firm jest m.in. wysokie oprocentowanie pojedynczych pożyczek i kredytów. Oprócz oczywistych plusów rozwiązania konsolidacyjne posiadają jednak również szereg wad, z którymi warto się zapoznać przed wizytą w banku lub prywatnej firmie udzielającej pożyczek. Decyzje finansowe zawsze wiążą się z ryzykiem, dlatego tak ważne jest, by wybrać najbardziej korzystną ofertę i skonsultować ją z profesjonalnym doradcą.

Pożyczka bądź kredyt konsolidacyjny dla firm zadłużonych – najważniejsze zalety

kredyt konsolidacyjny dla firmUsługi pożyczkowe lub kredytowe o charakterze konsolidacyjnym posiadają cały wachlarz atutów, dzięki którym cieszą się popularnością wśród przedsiębiorców reprezentujących szeroki przekrój sektorów biznesowych. Mnogość ofert sprawia, że zarówno osoby prowadzące duże firmy, jak i właściciele mniejszych działalności są w stanie dobrać rozwiązania adekwatne do swojej sytuacji. Ponadto dzięki temu, że tego typu usługi są oferowane nie tylko przez banki, ale też firmy prywatne konsolidacja zobowiązań pozostaje w zasięgu osób, których sytuacja jest bardziej skomplikowana i posiada w tle np. niekorzystną historię w BIK.

Niezależnie od tego, w jakiej instytucji (z sektora bankowego lub spoza niego) zostanie zaciągnięta pożyczka bądź kredyt konsolidacyjny dla firm, można wskazać m.in. następujące zalety tego typu rozwiązań:

  • kwota, jaką należy uregulować za jedną ratę zazwyczaj jest niższa niż suma kilku rat wpłacanych na poczet różnych banków czy instytucji prywatnych. W celu obliczenia dokładnych sum warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego online;
  • opłacanie mniejszej raty pozwala ustabilizować sytuację finansową firmy przede wszystkim w perspektywie krótkoterminowej (zmniejszenie raty pomoże oszczędzić środki);
  • czasami w ramach kredytu konsolidacyjnego jest możliwe uzyskanie dodatkowych środków, które mogą doraźnie zasilić firmowy budżet;
  • konsolidacja zobowiązań zwykle pozwala wydłużyć harmonogram kredytowania;
  • konieczność uregulowania jednej raty zamiast kilku to duże ułatwienie organizacyjne dla księgowości;
  • uruchomienie kredytu konsolidacyjnego dla firm często stanowi dobrą okazję do wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa.

Kluczowe wady usług konsolidacyjnych

Pożyczki lub kredyty konsolidacyjne dla przedsiębiorców mają też swoje minusy, o których trzeba pamiętać podczas zastanawiania się nad swoim kolejnym krokiem finansowym. W niektórych sytuacjach konsolidacja stanowi najlepsze rozwiązanie, ale czasami warto z nią poczekać – decyzję może ułatwić spotkanie z profesjonalnym doradcą.

Wśród najistotniejszych wad tego rodzaju usług można wymienić m.in.:

  • wydłużenie okresu kredytowania pociąga za sobą większe odsetki. W celu obliczenia szczegółowych danych można posłużyć się kalkulatorem dedykowanym usługom konsolidacyjnym;
  • uruchomienie kredytu lub pożyczki może się wiązać z dodatkowymi opłatami;
  • każdy przedsiębiorca, którzy rozważa konsolidację zobowiązań powinien być przygotowany na czasochłonne formalności. Uzyskanie nie tylko kredytu konsolidacyjnego, ale również tego rodzaju pożyczki zwykle zajmuje więcej czasu niż zaciągnięcie np. zobowiązania hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny jak każdy rodzaj finasowania ma swoje wady i zalety. Warto poznać każdą z nich przed podjęciem ostatecznej decyzji i wyborem instytucji.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00