Co to jest kredyt obrotowy dla firm?

Jakie są wady i zalety kredytu obrotowego dla firm?

Kredyt obrotowy na firmę jest jednym ze skutecznych sposobów na zapewnienie przedsiębiorstwu płynności finansowej. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego wady i zalety? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest kredyt obrotowy dla firm?

Wspomniany kredyt jest specjalną krótkoterminową pomocą pieniężną udzielaną przez banki wiarygodnym i rzetelnym przedsiębiorcom. Istotą owego finansowania jest bieżące wsparcie firm w prowadzonym przez nie biznesie, nierzadko również od niego zależy dalsze działanie przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest udzielany na zatrudnienie nowych pracowników, zakup dużej liczby towarów, maszyn i urządzeń, a także na pokrycie kosztów administracyjnych. Kredyt obrotowy dla nowych firm stanowi natomiast korzystne rozwiązanie w przypadku niedawno zarejestrowanych podmiotów.

Kto może otrzymać kredyt obrotowy na firmę?

Na kredyt ten mają szansę wyłącznie podmioty gospodarcze. Wnioskodawca nie powinien również mieć zaległości wobec Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Kredyt obrotowy dla firm przyznawany jest zwykle przedsiębiorstwom działającym na rynku od pewnego czasu. Przyczyną chęci uzyskania finansowania jest zazwyczaj brak oszczędności na samodzielne sfinansowanie dużych inwestycji i zakupów. Często również potrzebę dodatkowej gotówki mają firmy nowe, potrzebujące środków pieniężnych na „rozkręcenie” biznesu, nabycie niezbędnej infrastruktury i materiałów, wykończenie lokalu itp.

Nie znaczy to jednak, że każde przedsiębiorstwo może uzyskać wspomniane finansowanie. Zanim zostanie ono przyznane, bank bardzo szczegółowo sprawdza zdolność kredytową organizacji oraz jej historię współpracy z innymi instytucjami finansowymi. W przypadku nowo powstałych firm, może brać pod uwagę biznesplan, wysokość własnego kapitału oraz dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli okaże się, że nie może ona liczyć na tzw. obrotówkę, zwykle istnieje jeszcze możliwość skorzystania z innego produktu finansowego, czyli kredytu na start.

Aby otrzymać kredyt obrotowy firmowy, należy zgłosić się do wybranego banku i dokładnie wypytać o kryteria oraz wymogi przyznawania finansowania. Należy wiedzieć, że każdy bank ustala je samodzielnie, dlatego też mogą się one nieco różnić, w zależności od instytucji.

Zalety kredytu obrotowego na firmę

kredyt obrotowy na firmęDlaczego warto skorzystać z kredytu obrotowego dla firmy? Ta forma dofinansowania działalności ma wiele zalet. Przede wszystkim jest skutecznym i sporym wsparciem w podtrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Daje realne szanse na szybkie opłacenie dużej inwestycji biznesowej – w zakresie nabycia towarów, materiałów, maszyn, urządzeń, jak też zatrudnienia pracowników czy realizacji ambitnego projektu. W przypadku, gdy zapotrzebowanie na kapitał obrotowy jest na tyle duże, że nie może być pokryte z bieżącej działalności firmy, rozwiązaniem okazuje się być właśnie kredyt. Pozwala on na zwiększenie kapitału obrotowego przedsiębiorstwa.

Ponadto kredyt obrotowy firmowy jest zazwyczaj przyznawany na bardzo korzystnych warunkach. Charakteryzuje się długim okresem spłaty, wynoszącym najczęściej do 12 miesięcy, choć niektóre banki udzielają finansowania nawet na okres 3 lat. Instytucje zapewniają również elastyczne i indywidualne warunki kredytowe. Dotyczą one m.in. kwestii wyboru jednorazowego lub ratalnego spłacania pożyczki, w zależności od ustaleń między kredytodawcą a przedsiębiorstwem. Firmowy kredyt obrotowy cechuje się również wygodną wypłatą środków. Pieniądze są zwykle przelewane na nowo otworzone konto z limitem kredytowym.

Wady firmowego kredytu obrotowego

Jak każdy rodzaj finansowego produktu, również kredyt obrotowy dla nowych firm i starszych przedsiębiorstw ma pewne minusy. Nie ma ich wiele, jednak warto o nich pamiętać, podejmując decyzję o wnioskowaniu.
Przede wszystkim więc należy zwrócić uwagę na prowizje i opłaty związane z udzielonym finansowaniem. Są one wyliczane indywidualnie w oparciu o kwotę pożyczki oraz zdolność kredytową klienta. Niemal zawsze do ich zapłaty zobowiązany jest wnioskodawca, choć niekiedy zdarzają się oferty z np. zerową prowizją.

Przed złożeniem wniosku o uzyskanie kredytu obrotowego dla firmy, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zawsze bowiem nawet przy najciekawszych biznesowych pomysłach istnieje ryzyko niewypłacalności. Jeżeli inwestycja czy projekt, na które zostanie zaciągnięty kredyt, okażą się stratne, klient zostaje z dużym długiem do spłacenia w banku. Dług ten może zaważyć na wypłacalności firmy i w efekcie doprowadzić ją nawet do bankructwa.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00