Czy warto wziąć pożyczkę przez Internet? Wady i zalety pożyczek online.
Skąd i w jaki sposób pozyskać środki
W ślad za decyzją o zaciągnięciu pożyczki stawiane jest kolejne pytanie: skąd i w jaki sposób pozyskać środki? Część przedsiębiorców szuka finansowania w stacjonarnych oddziałach banków, ale część decyduje się na zaciągnięcie pożyczki przez Internet. Jakie zatem korzyści i wady wiążą się z pożyczką on-line?
Korzyści pożyczek zawartych drogą elektroniczną
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, iż pożyczki udzielane przez Internet wymagają minimum formalności. Zazwyczaj wiążą się z wypełnieniem prostego formularza dostępnego na stronie pożyczkodawcy.
Kolejną niewątpliwą zaletą pożyczek zawieranych przez Internet jest szybkie zawarcie umowy i krótki czas na wypłatę środków. Często wystarczającą formą jest zatwierdzenie umowy poprzez potwierdzenie SMS-em lub poprzez uruchomienie linku wysłanego na wskazany przez wnioskodawcę adres mailowy.
Jeśli pożyczkobiorcą jest konsument dodatkowo przysługuje mu prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez ponoszenia dalszych kosztów. W takiej sytuacji pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu wypłaconej mu kwoty i często jedynie do zapłaty odsetek za czas, kiedy środki finansowe były w jego dyspozycji, czyli od dnia wypłaty do dnia zwrotu pożyczki.
Możliwość zawarcia umowy pożyczki przez Internet jest dobrze postrzegana również z tej przyczyny, że wszelkich formalności można dokonać bez wychodzenia z domu. Nabrało to szczególnego znaczenia w ostatnich latach, choćby z uwagi na pandemię COVID-19 (SARS-CoV-2).
Kolejną korzyścią pożyczek zawartych drogą elektroniczną jest możliwość uzyskania finansowania przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uzyskać pożyczki z banku. Z uwagi na fakt, iż duża część ofert dostępnych on-line należy do firm z sektora poza bankowego, o pożyczkę taką mogą ubiegać się również osoby z problemami finansowymi (np. wpisane do któregoś rejestru dłużników czy Biura Informacji Kredytowej BIK).
Zawierając umowę pożyczki przez Internet należy jednak pamiętać o pewnych zagrożeniach, z którymi mogą się one wiązać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres udzielanych informacji i bezpieczeństwo przekazywanych danych.
Podstawową kwestią jest weryfikacja czy strona, za pośrednictwem, której składany jest wniosek pożyczkowy jest zabezpieczona przed przechwyceniem informacji (np. czy posiada certyfikat bezpieczeństwa). Wypełniając wniosek pożyczkowy należy też zastanowić się, czy żądane przez pożyczkodawcę dane nie przekraczają danych niezbędnych do weryfikacji wniosku (np. czy nie są żądane dane dotyczące zdrowia lub ubezpieczenia).
Wady pożyczek zaciąganych on-line
Niewątpliwie do wad pożyczek zaciąganych on-line należy zaliczyć koszt takiego finansowania, który często wielokrotnie przekracza koszt pożyczek bankowych.
Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez wiele lat działalności oferowane przez ACTUM pożyczki łączą w sobie zalety pożyczek udzielanych on-line jak i pożyczek udzielanych w formie stacjonarnej. W pierwszej kolejności należ podkreślić, iż działamy w oparciu o wszystkie normy prawne.
Dużą wagę przykładamy do zgodności z prawem zapisów umownych, na bieżąco dostosowując je do obowiązujących przepisów. Dzięki tak profesjonalnemu podejściu do treści umów zapewniamy bezpieczeństwo, co znajduje odbicie w opiniach naszych klientów.
Minimum formalności
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu mogliśmy ograniczyć wszystkie formalności do niezbędnego minimum.
Zarówno wniosek pożyczkowy jak i konieczne dokumenty wysyłane są drogą elektroniczną i obejmują tylko informacje niezbędne do określenia płynności finansowej potencjalnego klienta. Dzięki temu czas od złożenia wniosku do ostatecznej decyzji w przedmiocie udzielenia pożyczki jest bardzo krótki – zdarzały się umowy zawarte tego samego dnia, co złożony wniosek. Również wypłata środków następuje niezwłocznie po podpisaniu umowy i ustanowieniu zabezpieczeń.
Koszt pożyczek hipotecznych
Jednocześnie koszt oferowanych przez nas pożyczek hipotecznych dla przedsiębiorców jest jednym z najniższych na rynku pożyczek poza bankowych.
Działamy w sektorze micro, małych i średnich przedsiębiorstw, a wśród nich znajdują się również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją działalność – tzw. startupy.