Pożyczka bez weryfikacji, a ze sprawdzeniem BIK-u?

19 kwietnia 2022by remigiusz@rekman

Czym się różni pożyczka bez weryfikacji danych w BIK-u oraz ta ze sprawdzeniem BIK-u?

Pożyczki dla firm z wpisem do BIK-u i bez wpisu.

Pożyczki z weryfikacją danych w BIK

W 1997 r. Banki oraz Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 r. utworzyło Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. BIK to olbrzymi zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach przede wszystkim w zakresie ich zobowiązań kredytowych tj. ilości, saldzie oraz terminowości spłaty.

Obejmuje zobowiązania zarówno wobec banków jaki i w obszarze pożyczek poza bankowych wobec instytucji finansowych. Za stroną www.bik.pl BIK „…posiada w swojej bazie informacje o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,4 mln firm, rolników i innych podmiotów, w tym o 845 tys. mikroprzedsiębiorców”.
Do BIK trafiają informacje ze wszystkich banków, SKOK-ów oraz od około 70 największych instytucji finansowych w Polsce.

Dzięki bazie BIK kredytodawcy mają możliwość łatwiejszego i bezpieczniejszego oszacowania ryzyka związanego z udzielenia kredytu lub pożyczki potencjalnemu klientowi.
Należy podkreślić, że decyzja o przyznaniu kredytu lub pożyczki jest decyzją banku lub instytucji poza bankowej, a raport BIK jest jedynie jednym z elementów branych przez kredytodawcę pod uwagę. Kolejnymi elementami uwzględnianymi przez kredytodawców jest aktualna zdolność kredytowa i sposób zabezpieczenia.

Pożyczki bez weryfikacji danych BIK

Instytucje finansowe często w swoich reklamach umieszczają hasło „pożyczki bez BIK”. Część firm poza bankowych mimo chwytliwego hasła sprawdza raport BIK, jednakże w swoich ocenach są mniej kategoryczne i restrykcyjne niż banki i dopuszczają np. niewielkie opóźnienia we wcześniejszych spłatach lub ewentualnie niewielkie zobowiązania nieterminowo regulowane przez kontrahentów. W takich przypadkach, jeżeli dotyczą nas takie negatywne wpisy w BIK, są duże szanse, że uda nam się uzyskać finansowanie.

Istnieją również instytucje pożyczkowe, które faktycznie nie sprawdzają raportów BIK, przyjmując w strategii swojej działalności, że udzielają kredytów lub pożyczek obarczonych dużym ryzykiem. W takim przypadku, nawet ze słabym raportem BIK, mamy szansę na pożyczkę bądź kredyt.

Należy jednak pamiętać, iż ryzyko ma swoją cenę – zatem takie finansowanie będzie bardzo drogie.

Reasumując – to czy uzyskamy pożyczkę bardzo mocno zależy m.in. od naszej sytuacji kredytowej zobrazowanej przez raport BIK. Jeżeli mamy niski scoring i raport ten jest dla nas niekorzystny, najczęściej oznacza to, że występują opóźnienia w spłacie zobowiązań.

Wówczas przed zaciągnięciem nowego zobowiązania należałoby spłacić poprzednie i uregulować swoją sytuację finansową. Jeśli nie poprawimy oceny w BIK musimy być przygotowani, że kolejne finansowanie będzie bardzo drogie.

Doświadczenie ACTUM pokazuje, że często zdarzają się sytuacje negatywnych wpisów w BIK, o których kontrahenci nawet nie wiedzą i nie zdają sobie sprawy, że są dłużnikami, a czasem wpis dotyczy nawet długów nieistniejących.

Dlatego warto, aby analityk, zanim odrzuci wniosek pożyczkowy (co zwykle zdarza się w bankach) w pierwszej kolejności postarał się wyjaśnić z potencjalnym pożyczkobiorca sytuację negatywnych wpisów w BIK.

remigiusz@rekman

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00