Leasing czy pożyczka – co lepiej wybrać na zakup sprzętu komputerowego?

10 listopada 2020by manager@artefakt

Leasing czy pożyczka – co lepiej wybrać na zakup sprzętu komputerowego?

Zarówno leasing, jak i pożyczka umożliwiają zdobycie przez przedsiębiorstwo środków trwałych do prowadzenia działalności. Między tymi dwoma metodami finansowania zachodzą jednak fundamentalne różnice. Nie każda firma ma możliwości skorzystania z oferty leasingowej lub zaciągnięcia kredytu bankowego. Zdobycie pożyczki pozabankowej może być nieco łatwiejsze. Spróbujemy odpowiedzieć wspólnie na pytanie, która opcja jest korzystniejsza dla potrzeb zakupu sprzętu komputerowego.

Leasing sprzętu komputerowego – co warto wiedzieć?

Leasing to inaczej przekazanie przez właściciela prawa do wykorzystywania danych rzeczy w zamian za cykliczną opłatę z tego tytułu. Sprzęt komputerowy pozostaje własnością firmy leasingowej. Trudniejsze wydaje się dostosowanie paramentów urządzenia do konkretnych potrzeb leasingobiorcy, gdyż może wystąpić zjawisko ograniczonej dostępności u danego dostawcy. Wadą takiego rozwiązania u małych firm może być również mniejsza możliwość odliczania kosztów, ponieważ w ramach kategorii wydatków na sprzęt komputerowy leasing finansowy umożliwia jedynie odliczenie części odsetkowej raty leasingowej i amortyzacji wyposażenia. Z drugiej strony, zaletą pozostaje scedowanie procesu serwisowania na firmę leasingową, co umożliwia oszczędność czasu.

Czy pożyczka na sprzęt komputerowy zyskuje przewagę nad leasingiem?

Pożyczka na sprzęt komputerowy jest transferem finansowym, który umożliwia przedsiębiorcy zakup dowolnego sprzętu w ramach przyjętego budżetu. Zapewnia dowolność w dopasowaniu parametrów technicznych do indywidualnych potrzeb firmy. Przedmioty zakupione w ramach pożyczki stanowią część składową majątku firmy- mogą być wliczone w całości w koszty uzyskania przychodu lub corocznie amortyzowane. Pożyczka na komputer daje szansę na zwrot części zainwestowanych środków w ramach ewentualnej późniejszej wyprzedaży sprzętu

Co jest lepszym rozwiązaniem dla firmy?

Firmy leasingowe nie podają wskaźnika RRSO, umożliwiającego porównanie kosztów finansowania z parametrami pożyczki. Najłatwiej, choć niekoniecznie dokładnie, jest porównać łączny koszty pożyczki i leasingu. W przypadku gdy koszty te są porównywalne to  analizując pozostałe za i przeciw można wysunąć stwierdzenie, iż pożyczka na sprzęt komputerowy dla większości małych firm pociąga za sobą więcej korzyści nad leasingiem. Firma nabywa pełne prawo własności sprzętu, otrzymuje także więcej opcji pod względem doboru parametrów technicznych. Nie bez znaczenia pozostaje błyskawiczny tryb przyznawania pożyczek pozabankowych, w ramach których środki wpływają na konto nawet w ciągu 48h, a harmonogram spłaty rat ustalany jest na drodze indywidualnych negocjacji z przedsiębiorstwem.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00