Pożyczka dla małych firm – na co zwrócić uwagę przy jej zaciąganiu?

24 sierpnia 2020by manager@artefakt

Pożyczka dla małych firm – na co zwrócić uwagę przy jej zaciąganiu?

Małe i średnie przedsiębiorstwa od lat mają ok. 50% udziału w polskim PKB. Jednocześnie mimo tak niebagatelnego wpływu na rozwój krajowej gospodarki, to właśnie najmniejsze firmy borykają się z największymi trudnościami w zakresie pozyskiwania funduszy na inwestycje lub bieżącą działalność. Nic dziwnego, że brak możliwości otrzymania kredytu lub leasingu wymusza na drobnych przedsiębiorcach poszukiwanie alternatywnych form finansowania. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań stanowi pożyczka dla mikroprzedsiębiorstw w sektorze pozabankowym.

Czym są pozabankowe pożyczki dla małych firm?

Pożyczki dla przedsiębiorców, podobnie jak wsparcie udzielane dla osoby prywatnej przez instytucje pozabankowe, charakteryzują się ograniczeniem formalności oraz szybką decyzją. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które opisujemy poniżej.

Warunki przyznania pożyczki

Niektóre instytucje wymagają od przedsiębiorstwa określonego stażu na ryku, np. 3-6 miesięcy, inne z kolei uniezależniają udzielenie finansowania od tego, czy firma osiąga regularne przychody. Wśród pożyczkodawców znajdziemy również podmioty, które udzielają pożyczek „na start”, stanowiących cenne wsparcie dla biznesów dopiero wchodzących na rynek.

Weryfikacja zdolności kredytowej

pożyczka dla small businessPozabankowa pożyczka dla mikrofirm to rozwiązanie atrakcyjne dla wszystkich podmiotów, którym bank odmówił finansowania ze względu na negatywną historię lub zbyt niską zdolność kredytową. Niektóre instytucje w mniej restrykcyjny sposób podchodzą do weryfikacji w bazach takich jak BIK czy KRD, umożliwiając wzięcie pożyczki także firmom z zadłużeniem.

Zabezpieczenie lub poręczenie zobowiązania

Nawet jeśli instytucje finansowe nie sprawdzają klientów w bazach typu BIK czy BIG, mogą uzależnić decyzję o przyznaniu pożyczki od tego, czy firma dysponuje odpowiednim zabezpieczeniem zobowiązania. Zwykle stanowi je nieruchomość lub poręczenie.

Całkowity koszt pożyczki do spłaty

Ostatni czynnik, który należy uwzględnić, porównując poszczególne oferty pożyczek dla małych firm, to oczywiście łączny koszt pożyczki, obejmujący nie tylko jej część kapitałową, ale również odsetki, prowizje, ewentualne ubezpieczenia czy dodatkowe opłaty. Często to one mają wpływ na wysokie koszty zobowiązania.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00