Planowanie działalności gospodarczej – analiza finansowa

19 grudnia 2019by manager@artefakt

Planowanie działalności gospodarczej – analiza finansowa

Plany dotyczące założenia działalności gospodarczej powinny zostać szczegółowo określone w biznesplanie. Jedną z kluczowych kwestii, jaką trzeba w nim uwzględnić, jest analiza finansowa. Jak powinno wyglądać planowanie finansów firmy?

Finanse firmy – dlaczego to ważne?

Formalności związane z powołaniem firmy do życia nie są skomplikowane – własną działalność można założyć nawet online. Zanim jednak do tego dojdzie, warto dokładnie zaplanować nowy biznes, a szczególnie budżet, który będzie niezbędny do uruchomienia firmy, utrzymania jej w pierwszych miesiącach czy realizacji zleceń. Przed rozpoczęciem działalności należy określić m.in. źródła finansowania, koszty prowadzenia firmy oraz niezbędnych inwestycji, ale również szacowane przychody, których wysokość może kształtować się inaczej w zależności od branży. Wykonanie podobnej analizy jest niezbędną częścią biznesplanu, która pozwoli przewidzieć szanse na powodzenie biznesu.

Analiza finansowa – biznesplan dopracowany w szczegółach

Analiza finansowa stanowi integralną część biznesplanu i ma niebagatelne znaczenie – to w dużej mierze ona potwierdza sens uruchomienia firmy, a analiza finansowa pożyczkatakże ułatwia zarządzanie nią i pozwala uniknąć chaotycznych, nieskutecznych działań. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić w niej uwagę, jest wspomniane już źródło finansowania działalności. Czy będzie to samodzielnie zgromadzony kapitał? A jeśli nie własne środki, to może kredyt bankowy? Trzeba przy tym pamiętać, że nie są to jedyne sposoby finansowania firmy. Osoby, które nie dysponują prywatnymi oszczędnościami ani odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, mogą skorzystać z opcji, którą stanowi pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej w prywatnej instytucji pozabankowej – dla niektórych przyszłych przedsiębiorców może to być jedyny sposób na realizację biznesowych planów.

Finansowanie działalności gospodarczej jest jedną z najistotniejszych kwestii, o których trzeba pomyśleć przed założeniem firmy. Warto pamiętać, że niezbędne środki finansowe na ten cel oferują także instytucje pozabankowe weryfikujące zdolność kredytową klientów w mniej restrykcyjny sposób niż banki. Należy jednak pamiętać, aby przed zawarciem umowy pożyczki sprawdzić, czy pożyczkodawca jest zarejestrowany w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF.

Dokładny, rzetelny biznesplan to przede wszystkim pomoc dla samego przedsiębiorcy – dzięki temu sformalizowanemu dokumentowi przyszły właściciel firmy może w czytelny sposób określić swoje cele czy sposoby ich osiągnięcia. Analiza finansowa stanowi natomiast serce planu, pozwalając w dużej mierze podjąć ostateczną decyzję o rozpoczęciu działalności. Ponadto uwierzytelnia projekt w oczach osób trzecich, np. potencjalnych kontrahentów.

Analiza finansowa w biznesplanie umożliwia ocenę tego, w jakim stopniu przedsiębiorstwo narażone jest na niepowodzenie i ewentualne straty – powinna odpowiadać na pytania:

  • Jakie nakłady finansowe trzeba będzie przeznaczyć na firmę?
  • Jakie będą koszty jej uruchomienia i bieżącej działalności?
  • Z jakich środków działalność będzie finansowana?

Jednym ze źródeł finansowania może być pożyczka dla przedsiębiorców, którą należy uwzględnić w planie biznesu.

Analiza finansowa w biznesplanie – sięgnij po pożyczkę dla przedsiębiorców

Analiza finansowa stanowi jeden z integralnych elementów każdego biznesplanu. To na jej podstawie ocenia się szanse powodzenia i opłacalność przedsięwzięcia. Warto uwzględnić w niej pożyczkę dla przedsiębiorców, która może okazać się najważniejszym źródłem finansowania nowej firmy.

Pożyczka dla firm w biznesplanie

biznesplan analiza finansowaPożyczka w firmie pozabankowej dla wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność okazuje się jedynym z najważniejszych źródeł środków finansowych. Wynika to m.in. z faktu, że jest znacznie łatwiej dostępna niż kredyt bankowy, a zgodę na jej udzielenie wydaje się jedynie na podstawie wniosku – pożyczkobiorca nie jest sprawdzany w bazach dłużników, nie musi przedstawiać licznych zaświadczeń czy dokumentów ani nawet mieć wysokiej zdolności kredytowej. Co bardzo ważne, wnioskowaną kwotę otrzymuje się już w ciągu kilku dni, a dodatkowo można przeznaczyć ją na dowolny cel – sposoby jej rozdysponowania również należy określić w biznesplanie.

Jeśli chodzi o biznesplan, analiza finansowa powinna zostać opracowana ze szczególną starannością. Przedsiębiorca może uwzględnić w niej pożyczkę pozabankową, która przyda się zarówno na początku działalności, jak i na różnych etapach jej rozwoju.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00