Jakie zapisy powinna zawierać uczciwa umowa pożyczki?

19 września 2019by manager@artefakt

Jakie zapisy powinna zawierać uczciwa umowa pożyczki?

Umowa pożyczki jest dokumentem, na podstawie którego otrzymamy środki finansowe i będziemy zobowiązywani do ich spłacania. Z jej postanowieniami należy zapoznać się jeszcze przed złożeniem podpisu, co pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć przyszłych trudności w uregulowaniu należności wobec firmy pożyczkowej. Na jakie zapisy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Umowa o pożyczkę – ze sprawdzoną firmą i na piśmie

Jeszcze przed zawarciem umowy pożyczki należy dobrze sprawdzić firmę pożyczkową, czy działa uczciwie i przede wszystkim zgodnie z prawem, gdyż legalnie działający profesjonalny pożyczkodawca jest wpisany przez KNF do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Ponadto warto zasięgnąć opinii na różnych formach internetowych i sprawdzić jak długo działa firma, w której chcemy wziąć pożyczkę i związać się z nią nawet na kilka lat. Jeśli już firma zostanie wybrana, a jej oferta porównana z konkurencją należy pamiętać, aby dobrze zapoznać się z postanowieniami umowy pożyczki.

Pożyczka pozabankowa powinna zostać zaciągnięta tylko w rzetelnej oraz uczciwej firmie, która zgodnie z art. 720 § 1 kodeksu cywilnego przygotuje umowę na piśmie – takiej formy wymaga udzielanie/zaciąganie pożyczek na kwotę przekraczającą 1000 zł. Podpisany przez obie strony dokument jest dla nich gwarancją bezpieczeństwa, a także podstawą ewentualnych roszczeń, na wypadek gdyby pożyczkodawca lub pożyczkobiorca nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Należy także pamiętać, by w dokumencie znalazły się wszystkie istotne zapisy, takie jak data i miejsce zawarcia umowy oraz dane osobowe obu jej stron.

Najważniejsze zapisy w umowie pożyczki

umowa pożyczki zapisyKluczowe w umowie są zapisy dotyczące terminu jej obowiązywania oraz wysokości pożyczki – nie powinno także zabraknąć danych na temat zasad, na jakich nastąpi jej zwrot, oraz konsekwencji wynikających z nieterminowej spłaty długu. Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej pożyczki są także jej koszty. W przejrzystej, uczciwej umowie powinny zostać zapisane wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki przez pożyczkodawcę, takie jak odsetki od pożyczki, prowizja, opłaty notarialne itp., a także całkowita kwota do spłaty. W przypadku pożyczki pod zastaw istotne jest również wpisanie w umowie ustalonego zabezpieczenia. Warto także zadbać, by w dokumencie znalazły się postanowienia dotyczące możliwości wydłużenia terminu spłaty oraz wcześniejszego uregulowania zobowiązania – dobra firma pożyczkowa oferuje możliwość negocjacji warunków umowy o pożyczkę, tak by można było dopasować ją do własnych potrzeb.

Drobiazgowo i przejrzyście skonstruowana umowa stanowi dowód rzetelności oraz uczciwości firmy pożyczkowej. Współpraca z taką instytucją to najpewniejsze rozwiązanie dla każdego, kto myśli o zaciągnięciu pożyczki pozabankowej.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00