Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

5 września 2019by manager@artefakt

Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

Odsetki od pożyczki stanowią jeden z kosztów, które ponosi pożyczkobiorca zaciągający zobowiązanie. Ponieważ doliczane są do spłacanych co miesiąc rat, w dużej mierze decydują o ich wysokości. Co ma wpływ na wielkość odsetek i jak obliczyć odsetki od pożyczki?

Odsetki a oprocentowanie

odsetki od pożyczkiO tym, jak wysokie odsetki od pożyczonego kapitału trzeba będzie spłacać wraz z jego częścią, decyduje oprocentowanie pożyczki. Im jest ono wyższe, tym większe będą raty odsetkowe, i na odwrót – mniejsze oprocentowanie oznacza niższe raty odsetkowe, a tym samym mniejsze raty annuitetowe, jeśli pożyczka spłacana jest w równych ratach odsetkowo-kapitałowych. Trzeba pamiętać, że na całkowitą kwotę do spłaty składają się nie tylko odsetki wynikające z oprocentowania oraz kapitał, ale często także inne opłaty, których uczciwa firma pożyczkowa nie zatai przed klientem. Faktyczny koszt zobowiązania najlepiej obrazuje wskaźnik RRSO uwzględniający wszystkie dodatkowe należności związane z udzieleniem pożyczki. Oferty z najniższym RRSO są więc najtańszymi, nawet jeśli ich oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku konkurencyjnych produktów, gdyż zdarza się, że występują koszty pozaodsetkowe znacząco przewyższające same odsetki.

Jak obliczyć odsetki od pożyczki w skali roku lub miesiąca?

Wysokość odsetek od pożyczki można obliczyć, znając jej oprocentowanie nominalne. Wartość tego parametru podawana jest w skali roku i określa stopę procentową braną pod uwagę podczas obliczania odsetek. Aby obliczyć odsetki w skali roku, należy więc kapitał pomnożyć przez wysokość oprocentowania nominalnego – w ten sposób otrzymamy kwotę odsetek, jaką zapłacimy w ciągu roku. Chcąc obliczyć odsetki miesięczne, wystarczy otrzymaną wartość podzielić przez 12 miesięcy. Tego typu obliczenia mają charakter szacunkowy i przybliżony, a wszystko dlatego, że dokładna wysokość odsetek zależy również od takich czynników, jak rodzaj rat (równe lub malejące) oraz liczby dni w miesiącu.

Obliczanie odsetek we własnym zakresie zwykle nie jest konieczne – rzetelna firma pożyczkowa podpisze z nami umowę, w której zostaną spisane wszystkie koszty zaciąganej pożyczki, a także przygotuje harmonogram spłat zawierający dokładną wysokość każdej raty.

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00