Czym różni się pożyczka od kredytu? 3 najważniejsze różnice    

14 czerwca 2019by manager@artefakt

Czym różni się pożyczka od kredytu? 3 najważniejsze różnice

Pojęcia pożyczka i kredyt często traktuje się zamiennie, choć w rzeczywistości nie są to wyrazy bliskoznaczne, co wynika chociażby z faktu, że regulują je inne przepisy prawa. Jakie występują najważniejsze różnice pomiędzy wymienionymi produktami finansowymi?

Pożyczka a kredyt – kto może udzielać i na jakich zasadach?

Umowa pożyczki regulowana jest przez Kodeks cywilny, natomiast umowa kredytu – przez Prawo bankowe. Zawarte w nich przepisy głoszą, że pożyczkodawcą może zostać zarówno osoba prywatna, jak i bank czy pozabankowa instytucja finansowa, natomiast kredytodawcą – wyłącznie bank lub SKOK. W przypadku kredytu niezbędne jest zawarcie umowy na piśmie oraz uwzględnienie w niej ściśle określonych elementów. Umowa pożyczki może mieć natomiast dowolną formę, nawet ustną, jednak przy wyższych kwotach zawierana jest również na piśmie dla celów dowodowych i zawiera zasady, które ustaliły między sobą obie strony.

Pożyczka a kredyt – różnice w procedurze przyznawania

Procedura związana z ubieganiem się o pożyczkę jest znacznie prostsza oraz szybsza niż w przypadku kredytu. Pożyczkodawca nie wymaga od pożyczkobiorcy przedstawiania licznych dokumentów, których potrzebują banki, oraz nie ocenia tak restrykcyjnie zdolności kredytowej. Decyzja o przyznaniu pożyczki zapada znacznie szybciej niż analiza wniosku w banku (nawet tego samego dnia), a uzyskanie środków finansowych jest możliwe również w przypadku istniejącego zadłużenia.

Cel – istotna różnica między pożyczką a kredytem

Wymieniając, czym się różni pożyczka od kredytu, należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Pożyczka staje się własnością pożyczkobiorcy i może zostać przeznaczona na dowolny cel, np. pożyczka na samochód, o którym nie trzeba informować pożyczkodawcy. Tymczasem przeznaczenie kredytu musi zawsze zostać określone w umowie, a uzyskane środki są jedynie przekazywane do dyspozycji kredytobiorcy na pewien czas.

 

Zaciągnięcie pożyczki lub kredytu jest sposobem na zasilenie budżetu dodatkowymi środkami finansowymi. W pierwszym przypadku ich uzyskanie jest jednak znacznie prostsze i szybsze, co stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które nie mogą liczyć na wsparcie banku.

 

manager@artefakt

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00