Zmiana kursów walut, a stała stopa procentowa

4 stycznia 2024by remigiusz@rekman

Błędne kursy walut w serwisie Google.

1 stycznia 2024 roku duży niepokój wśród inwestorów i klientów banku wywołały notowane w Google błędne kursy walut. Ceny wskazywały na gwałtowne – około 20 % – osłabienie złotówki względem euro. Na szczęście bardzo szybko Google naprawił błąd. Wynikał on z wadliwego algorytmu, pobierającego informacje z zewnętrznych źródeł danych. Oczywiście Google stara się by wyniki podawane przez serwis odpowiadały rzeczywistości.  Jednocześnie serwis nie rekomenduje używania ich do celów inwestycyjnych.

Czy kurs złotówki wpływa na wysokość rat kredytowych?

Zastanówmy się, czy taki spadek złotówki wpłynąłby na kredyty i pożyczki hipoteczne.

Duże osłabienie krajowej waluty w stosunku do innych, może wpływać na decyzje dotyczące stóp procentowych. Oto kilka czynników, które jest branych pod uwagę.

Jeśli osłabienie waluty prowadzi do wzrostu inflacji, to Rada Polityki Pieniężnej (RPP) decyduje się na podwyższenie stóp procentowych. Ogranicza tym inflację, ale wpływa również na wzrost kosztów kredytowych.

Jeśli kraj posiada duży zadłużenie w obcej walucie, to osłabienie jego waluty zwiększa koszty obsługi tego długu. W takiej sytuacji RPP może również podnieść stopy procentowe. Tan zabieg ogranicza  ryzyko związane z obsługą długu zagranicznego, ale wpływa również na podniesienie rat kredytowych.

Duże osłabienie waluty wpływa również na atrakcyjność inwestycji zagranicznych w danym kraju. Inwestorzy obawiają się utraty wartości swoich inwestycji. Wówczas również Rada Polityki Pieniężnej może podnieść stopy procentowe, od których zależy oprocentowanie kredytów i pożyczek o zmiennej stopie procentowej.

Kto ustala stopy procentowe?

Ostateczna decyzja RPP w sprawie stóp procentowych zależy zatem od wielu czynników, a sytuacja gospodarcza jest złożona. O ile stopy procentowe wzrosną zależy od wielu czynników: inflacji, sytuacji gospodarczej i wielu innych zmiennych.

Rozwiązanie na zmienne stopy procentowe pożyczek!

Nie ulega wątpliwości, że osłabienie złotówki wpłynęłoby na wzrost stóp procentowych. To bezpośrednio przekłada się na wyższe oprocentowanie kredytów i pożyczek hipotecznych. Warto więc rozważyć ofertę kredytu, bądź pożyczki o stałej stopie procentowej. Stała stopa procentowa gwarantuje pożyczkobiorcy, że w czasie umowy koszt pożyczki lub kredytu nie ulegnie zmianie.

Stałe oprocentowanie posiada elastyczna pożyczka hipoteczna dla firm oferowana przez Actum Finanse,
sprawdź ofertę:

Pożyczka hipoteczna – Actum Finanse Szczecin (actum-finanse.pl)

remigiusz@rekman

ACTUM FINANSE

Kontakt do nas

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde pytanie. Dodatkowo doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie.
Adres
ACTUM Sp. z o.o.
ul. Jagiellońska 39b
70-382 Szczecin
Dane firmy

KRS 0000360723
Regon 320873619
NIP 852-257-60-80
Numer konta:
88 1090 2806 0000 0001 1434 9185

Telefon / E-mail
tel .+48 91 820 11 11
tel. +48 91 820 11 12
info@actum-finanse.pl
Godziny pracy
Pon. - Pt: 08:00 – 16:00