W przypadku, kiedy potrzebne są większe fundusze na rozwój lub inne cele przedsiębiorstwa, z pomocą przychodzi kredyt pod hipotekę dla firmy. Na czym dokładnie polega i jakie wymagania trzeba spełnić, żeby go otrzymać? Wszystkie szczegóły znajdą Państwo w dalszej części wpisu.

Kredyt pod hipotekę – ratunek dla firmy

Każdemu zdarzają się sytuacje losowe, niekoniecznie dobre w skutkach. Przedsiębiorstwa są na to szczególnie narażone – wystarczy awaria sprzętu, kradzież czy zalegający z płatnościami klient, by firma odnotowała czasem bardzo wysokie straty. Są sytuacje, których nie można przewidzieć, więc ciężko się przed nimi zabezpieczyć. Ratunkiem w takich momentach jest kredyt pod hipotekę – rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie wysokich funduszy dodatkowych dla przedsiębiorstwa w bardzo krótkim czasie.

Kredyt pod hipotekę jest rozwiązaniem awaryjnym, stanowiącym nieocenioną pomoc przy wszystkich nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą zagrozić istnieniu firmy. Wysokie straty wynikające z różnych przyczyn mogą przydarzyć się nawet najlepiej prosperującym markom, niezależnie od branży, w jakiej działają. W pewnym momencie może konieczna być dodatkowa pomoc, by przedsiębiorstwo mogło dalej działać.

Pożyczka z banku nie zawsze jest w takim przypadku dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się z wieloma formalnościami, wymaga zaświadczeń o dochodach przedsiębiorstwa, a także rozpatrywanie wniosku może trwać bardzo długo. Kredyt pod hipotekę ma w takiej sytuacji przewagę – umożliwia otrzymanie dużej kwoty w krótkim czasie, w dodatku przy bardzo niewielkiej ilości formalności.

Na czym dokładnie polega kredyt pod zastaw nieruchomości? Jest to pożyczka, której zabezpieczeniem staje się nieruchomość należąca do klienta. Jej wysokość może wynosić do połowy wartości obiektu, dzięki czemu jest to sposób na uzyskanie wysokiej kwoty. Wymagania dla osoby chcącej skorzystać z pomocy tego typu są naprawdę niskie, wystarczy:

  1. Być przedsiębiorcą – posiadać działalność gospodarczą, należeć do spółki akcyjnej lub być podmiotem prawa handlowego,
  2. Dysponować nieruchomością – domem, mieszkaniem lub innym obiektem pod zastaw,
  3. Wypełnić formularz pożyczkowy oraz przedłożyć inne potrzebne dokumenty.

Poza rodzajem zabezpieczenia, kredyt pod zastaw domu czy mieszkania nie różni się od innych pożyczek – klient zostaje powiadomiony przed podpisaniem umowy o wysokości i ilości rat, które powinien spłacić w określonym terminie.

Jeśli chodzi o rodzaje nieruchomości, jakie mają stanowić zabezpieczenie przy kredycie pod zastaw, są to nie tylko domy i mieszkania – pożyczkę pod hipotekę można otrzymać także na:

- działki budowlane i rolne,

- lokale użytkowe,

- obiekty przemysłowe,

- hotele i pensjonaty.

Sprawia to, że większa ilość przedsiębiorców może skorzystać z tej formy pomocy finansowej, zastawiając np. siedzibę swojej firmy. Ograniczeń w przypadku kredytu pod zastaw nieruchomości jest naprawdę niewiele – pożyczkodawcy nie wymagają nawet, by klient był bezpośrednim właścicielem danego obiektu – wystarczy, że będzie mógł nim dysponować, oraz otrzyma zgodę właściciela na użycie go w formie zabezpieczenia przy pożyczce pod hipotekę.

Kredyt pod hipotekę

Przewłaszczenie na zabezpieczenie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kredyt pod zastaw nieruchomości to nie jedyny sposób na uzyskanie pożyczki tego typu – można skorzystać także z opcji przewłaszczenia na zabezpieczenie. Różni się ona od kredytu pod hipotekę tym, że klient przenosi prawo własności danej nieruchomości na pożyczkodawcę – przy czym nadal jest posiadaczem danego obiektu lub działki, czyli może z niego swobodnie korzystać, najczęściej na zasadzie wypożyczenia.

W przypadku nieruchomości, przewłaszczenie na zabezpieczenie udzielane jest w jeden sposób: klient przenosi własność na pożyczkodawcę, samemu pozostając posiadaczem domu czy mieszkania. Pożyczkodawca natomiast zobowiązuje się do przeniesienia własności z powrotem na klienta, pod warunkiem, że ten wywiąże się z terminowej spłaty rat pożyczki.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest korzystnym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą pozyskać dużą kwotę pożyczki, bazując na wartości posiadanej przez nich nieruchomości.

Kiedy dostanę, a kiedy nie kredyt pod zastaw nieruchomości?

Jak było mówione już wcześniej, warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać kredyt pod zastaw hipotekę, nie są wysokie. Dokładnie przedstawia je poniższa tabelka:

Warunek

Możliwość otrzymania kredytu pod hipotekę (+) lub jej brak (-)

Posiadanie działalności gospodarczej, bycie podmiotem prawa handlowego, należenie do spółki akcyjnej

 

+

Osoba prywatna, niebędąca przedsiębiorcą

-

Posiadanie nieruchomości pod zastaw: domu, mieszkania, hotelu, pensjonatu, działki lub obiektu przemysłowego czy użytkowego

 

+

Osoba nie posiadająca nieruchomości na własność, ale ze zgodą właściciela obiektu lub działki na wykorzystanie jej w formie zabezpieczenia kredytu pod zastaw

 

+

Brak zgody od współwłaścicieli lub innego właściciela nieruchomości na użycie jej w formie zabezpieczenia

-

Brak dokumentów zaświadczających o dochodach firmy

+

Posiadanie nieruchomości obciążonej kredytem w banku

+

Posiadanie nieruchomości zadłużonej

+

Wymaganie kwoty pożyczki wynoszącej więcej, niż 50% wartości nieruchomości

 

-

Wymagana kwota mieści się w 50% wartości obiektu lub działki

+

 

Dużą swobodę pozostawia także cel, na który bierze się kredyt pod zastaw nieruchomości – jest on dowolny, jedynie musi być związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa. To dodatkowo ułatwia możliwość otrzymania pożyczki, która może zostać wykorzystana na rozwój firmy, zakup nowego sprzętu lub poszerzenie floty, a także do wielu innych celów.

Kredyt pod zastaw domu lub mieszkania – formalności i czas przydzielania

Niewątpliwą zaletą kredytu pod zastaw domu lub mieszkania jest minimum formalności i bardzo krótki czas rozpatrywania wniosku. Wiąże się to z niskimi wymaganiami wobec pożyczkobiorcy oraz niewielką ilością dokumentów, jakie powinny zostać przez niego zgromadzone w celu otrzymania kredytu pod hipotekę.

Dokumenty, które klient powinien przygotować, by złożyć wniosek o kredyt pod zastaw domu lub mieszkania, to:

  1. formularz pożyczkowy, w którym uzupełnia się podstawowe dane oraz określa wysokość kwoty, jaką chce się uzyskać,
  2. dokument potwierdzający tożsamość,
  3. akt notarialny dotyczący zakupu nieruchomości, lub inny dokument, który potwierdza własność,
  4. zdjęcia danego obiektu lub działki,
  5. ewentualnie także wyrys i wypis z mapy ewidencyjnej nieruchomości,
  6. opcjonalnie zgoda właściciela nieruchomości, w przypadku, kiedy klient nie jest nim w świetle prawa.

Klient nie musi zaświadczać o wysokości swoich zarobków czy dochodów firmy za pomocą dokumentów urzędowych – wystarczy, że sam złoży oświadczenie finansowe.

Jeśli chodzi o czas przyznawania kredytów pod zastaw domu lub mieszkania, jest on bardzo krótki – zdarzają się sytuacje, kiedy klienci dostają odpowiedź już na następny dzień po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Podsumowanie

Kredyt pod hipotekę lub z przewłaszczeniem na zabezpieczenie jest nieocenioną pomocą finansową w przypadku, kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje w krótkim czasie większej kwoty pieniędzy, np. na rozwój czy otwarcie nowej siedziby, ale także w przypadku sytuacji losowych, kiedy zagrożona jest wypłacalność firmy.

Kredyt pod hipotekę posiada bardzo niskie wymagania, dzięki czemu może ją otrzymać niemal każdy przedsiębiorca, będący właścicielem nieruchomości różnego typu. Jest to także rozwiązanie o przejrzystych zasadach, z negocjowaną umową, gdzie klient może zawalczyć o jak najkorzystniejsze dla niego warunki. Przed podpisaniem umowy pożyczkobiorca dostaje ofertę, w której zawarta jest ilość rat, ich dokładna wysokość, a także wszystkie terminy spłaty. Dzięki temu klient z góry wie, jak zaplanować budżet swojego przedsiębiorstwa na następne miesiące. Nie ponosi przy tym żadnych dodatkowych opłat, które nie są ujęte w umowie. Zyskuje za to dodatkowe opcje, takie jak możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania, bez dodatkowych kosztów. Zazwyczaj pożyczkobiorca może również odstąpić od umowy w określonym czasie po jej zawarciu, jeśli z jakiegoś powodu będzie musiał zrezygnować z kredytu pod hipotekę.Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.